ریجن پلی استیشن ۴ چیست و ریجن‌های PS4 چه تفاوتی با هم دارندد؟

ریجن پلی استیشن ۴ شاید یکی از چیزایی بوده که بسیاری چیزی در مورد نمی دانند و فروشگاه های زیادی از همین قضیه ریجن بندی پلی استیشن ۴ سوء استفاده کردند و خلاصه جنس شان را فروخته اند . حالا در این پست می خواهیم خیلی ساده در مورد ریجن توضیح بدهیم. با ما همراه باشید.

ریجن Region چیست ؟

قبل از هر چیزی باید بگوییم که تلفظ صحیح واژه Region به شکل : riː.dʒən ریجِن . پس رجیون و رجین و … غلط است . واژه Region به معنی منطقه یا ناحیه هست . بعضی از سایت ها نوشتند که ریجن یعنی قفل منطقه ای ! شما مگه واژه Lock می بینید که قفل ترجمه کردید ؟

در دنیا برای اینکه محتوای صوتی و تصویری را به لحاظ جغرافیایی محدود کنند ، اومدن دنیا را ناحیه بندی کرده اند . مثلا فیلم هایی که از طریق DVD نمایش داده می‌شوند ، ریجن بندی شده اند . یعنی به طریقی موقع ضبط اون DVD یک کد مخصوص به آن می دهند که فقط در فلان منطقه خاص دنیا نمایش داده شود و در بقیه جاها نمایش داده نشود .

در کل در مورد پخش DVD در دنیا ، ۶ ناحیه کلی وجود دارد . ریجن ۱ آمریکا و کانادا ، ریجن ۲ اروپا و ژاپن و خاورمیانه و آفریقای جنوبی ، ریجن ۳ کره جنوبی و هنگ کنگ و تایوان ، ریجن ۴ آمریکای جنوبی و استرالیا و نیوزلند ، ریجن ۵ روسیه و هند و آسیای مرکزی و آفریقا و ریجن ۶ هم کشور چین . به این نوع DVD ها میگن Region Locked یعنی به لحاظ موقعیت جغرافیایی محدودیت گذاری شده‌اند . یک ریجن دیگه هم وجود دارد که به آن ریجن ۰  اطلاق ممی شود اما در لفظ عامیانه همه به آن Region Free یا ریجن آزاد می‌گویند . ریجن آزاد همه جای دنیا بدون هیچ محدودیتی اجرا می‌شود . برای درک بهتر ناحیه بندی دنیا نقشه زیر رو نگاه کنید :
ریجن پلی استیشن 4 چیست

ریجن بندی دنیا برای پخش DVD

پس تا اینجا فهمیدید که دنیا را ناحیه بندی کرده‌اند تا بتوانند روی هر ناحیه کنترل بهتری داشته باشند و مسائل CopyRight را در دنیا رعایت کنند . مثلا اگه یه DVD ریجن ۱ باشد ، فقط توی امریکا و کانادا پخش می‌شود و در هند یا فرانسه اجرا نمی شود.

ریجن بندی کنسول بازی پلی استیشن ۴ برای مدیریت بهتر مشتریان و اکانت ها و همینطور ، کنترل بازی ها انجام می‌شود . در ادامه مفصل توضیح میدهیم که این ریجن بندی اصلا چیست و چرا انجام می‌شود . ضمنا ریجن بندی فقط مختص پلی استیشن نیست و در مورد ایکس باکس و بقیه محصولات الکترونیکی هم انجام می‌شود.

چرا پلی استیشن ۴ ریجن بندی شده ؟

در کشورهای پیشرفته همه چیز حساب کتاب دارد یعنی قوانین کپی رایت CopyRight سفت و سخت جدی گرفته می‌شود . برای اینکه تولید کنندگان محتوا بتوانند با خیال راحت محتوای خودشان را تولید کنند و نگران کپی شدنش نباشند ، دنیا به نواحی مختلف تقسیم شده ، مثل یک کشور که به چند استان تقسیم شده ، مثلا امریکای شمالی یک ریجن است ، اروپا نیز یک ریجن به حساب می‌آید ، آسیا و استرالیا و خاورمیانه و بقیه جهان . اینطوری راحت تر می‌شود آن محتوا را کنترل کرد . حالا چطوری ؟ فرض کنید یک فیلم سینمایی تولید شده و در امریکا روی پرده سینما نمایش داده می شود و بعد از مدتی بلوری یا DVD همان فیلم بیرون می‌آید . چند وقت دیگر قرار است همان فیلم سینمایی در انگلیس یا ژاپن روی پرده سینما برود . حالا اینجا یه نفر که یه سفر رفته امریکا می تواند خیلی راحت آن دیسک بلوری را بخرد و به کشورش ببرد و کلا کاسبی فیلم سینمایی را خراب کند. برای اینکه این اتفاق نیفتد ، آن بلوری مختص منطقه امریکای شمالی رایت شده ، یعنی یه ریجن کد به ان می دهند که فقط در دستگاه های پلیر امریکای شمالی بخواند و در انگلیس یا ژاپن اجرا نشود !

حرفای بالا رو گفتم که بدانید اصلا فلسفه وجودی این ریجن بندی از کجا نشات گرفته است . حالا می رسیم به ریجن پلی استیشن ۴٫ ببینید ، هر نقطه از جهان ، فرهنگ و زبان خاص خودش را دارندد موقعی که یک شرکت بازی سازی یک بازی طراحی می کند ، باید حواسش باشد که در آن منطقه مثلا مردم روی خشونت حساس هستند پس مقدار خون و خونریزی را در بازی کاهش دهد . یا مثلا اگر آن بازی برای یک منطقه طراحی شده که زبانش اسپانیایی است، بهتر است که منو و راهنمای اون بازی به زبان اسپانیایی باشد .

نکته بعدی این که سیستم برق مناطق مختلف با هم فرق می کند و بخاطر همین شاید سیستم برق پلی استیشن ۴ برای یه منطقه ای از دینا ، فرق داشته باشد . خلاصه بدانید که برای مدیریت بهتر و جلوگیری از هرج و مرج موقع فروش و تعمیرات و بازی سازی و فرهنگ و … ریجن بندی می کنند .

انواع ریجن پلی استیشن ۴

پلی استیشن ۴ در ۴ ریجن مختلف عرضه شده . ریجن ۱ مخصوص امریکای شمالی ، ریجن ۲ مخصوص اروپا و ژاپن ، ریجن ۳ مخصوص جنوب آسیا و ریجن ۴ هم برای استرالیا در نظر گرفته شده . داخل ایران ۳ تا ریجن ۱ و ۲ و ۳ موجود است . اینکه پلی استیشن شما چه ریجنی دارد روی کارتون PS4 چاپ شده . عکس یه کره است که عدد ریجن روی آن نوشته شده.ریجن پلی استیشن 4 چیست

لوگوی ریجن پلی استیشن ۴

هیچ کدام از ریجن ها تا الان کپی خور نشده‌اند و اگه فروشنده به شما گفت که فلان ریجن می تواند کپی خور شود بدانید که دروغ می گوید .

فرق ریجن های پلی استیشن ۴ چیست ؟

از نظر سخت افزاری هیچ فرقی بین ریجن های پلی استیشن ۴ وجود ندارد . یعنی هر کی بهتون گفت که ریجن ۱ قوی تره یا ریجن ۲ بازی ها رو بهتر اجرا می کند و از این حرفا ، بدانید که دروغ می گوید! شرکت سونی تمام پلی استیشن ها رو شبیه به هم تولید کرده .

شما می توانید هم به صورت آنلاین و هم به صورت آفلاین ، تمام بازی ها را روی تمام PS4 ها اجرا کنید . یعنی اینطوری نیست که بازی ریجن ۲ فقط روی دستگاه ریجن ۲ اجرا شود . طیق چیزی که خود شرکت سونی گفته ، کلیه بازی های پلی استیشن ۴ ریجن آزاد هستند . یعنی روی تمام دستگاه ها با ریجن های مختلف اجرا می‌شوند .

تفاوت در پخش فیلم های بلوری است که بالاتر هم توضیح دادم . در مورد خرید فیلم های بلوری دقت کنید که ریجنش با ریجن پلی استیشن ۴ تان یکی باشد وگرنه اجرا نمی کند . البته در ایران این مسائل خیلی جدی گرفته نمی‌شود و شما خیلی راحت می توانید فیلم های بلوری ای رو پیدا کنید که ریجن فری هستند و روی تمام دستگاه ها باز می‌شوند .

یه مسئله دیگه هم هست ، اگر می خواهید فایل های کمکی بازی بخرید مثلا شخصیت آزاد کنید یا هر چیز دیگری ، باید به ریجن دستگاه و ریجن اون فایلی که می خرید دقت کنید . به فایل های کمکی بازی DLC که مخفف Downloadable content است، می گویند . به عبارت دیگر ، یک پلی استیشن ۴ ریجن ۱ ، فقط DLC مربوط به اکانت ریجن ۱ رو اجرا می کند .

یه تفاوت دیگه هم بین ریجن ها وجود دارد . در ریجن ۳ دکمه دایره دکمه تایید هست اما در ریجن ۱ و ۲ دکمه ضربدر . در واقع جای دکمه های دایره و ضربدر عوض شده ! همین . البته در بازی اینطوری نیست ، مثلا فکر نکنید در بازی فوتبال ضربدر رو بزنید سانتر میکند نه ! پاس میدهد .

تفاوت قیمت ریجن های پلی اسیتشن ۴

تفاوت قیمت پلی استیشن ۴ در ریجن های مختلف ، دو دلیل دارد:

■ اول از همه واحد پولی کشورها مختلف است . باید ببینید که وارد کننده ، از کدام کشور دارد پلی استیشن ۴ را وارد می کند . قطعا اگر به دلار نقل و انتقال را انجام داده باشد ضربدر ۳۹۰۰ تومان می‌شود و اگر به واحد پول چین ( یوان ) باشد ضربدر ۵۸۰ تومان می‌شود . خب اینطوری قیمت خیلی فرق می کند .

■ فروشنده ها بر اساس جنسی که دارند ، قیمت ها رو بالا پایین می کنند . مثلا یه دفعه ریجن ۱ زیاد می‌شود و همه فروشنده ها ریجن ۱ دارند ، الکی یک مزیت درست میکنند و ریجن های دیگر را خراب می کنند . مثلا میگویند ریجن ۱ برای امریکاست و جنس امریکایی خراب نمی‌شود . اولا که پلی استیشن محصول ژاپنیه و فقط برای منطقه امریکا طراحی شده و از نظر سخت افزاری فرقی با بقیه کنسول ها نمیکند . دوم اینکه واقعا مردم تو اروپا یا چین با پلی ۴ خراب دارند بازی می کنند ؟ ?

پس ریجن پلی استیشن ۴ به چه دردی می خورد ؟

بالاتر هم توضیح دادم که برای خریداران خیلی فرقی نمی کند که کدوم ریجن رو می خرند ، این مسئله ریجن بندی پلی استیشن ۴ بیشتر به نفع خود شرکت سونی است و به حال کاربران خیلی فرقی نمیکند . ریجن بندی بیشتر در مورد پخش فیلم های بلوری و خرید DLC کاربرد دارد . اگر می خواهید پلی استیشن ۴ بخرید و فقط دو سه بازی فوتبال و مورتال کامبت و کال آف دیوتی انجام بدهید ، خیلی خودتان درگیر ریجن های پلی استیشن ۴ نکنید ، هر ریجنی شد بخرید فقط از جای مطمئن بخرید .

خلاصه بحث اینکه ریجن ها هیچ فرقی با هم ندارند و شما هر بازی ای رو می توانید روی هر ریجنی اجرا کنید . هیچ ریجنی از اون یکی بهتر نیست . ریجن فقط یه قرارداد برای جلوگیری از کپی محتوا و کنترل بهتر خریداران و همینطور کنترل محتوای بازی هاست .
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *