۱۰ فیلمی که بیشترین شانس انتخاب در اسکار ۲۰۱۷ را دارند

بخش گلدربای روزنامه لس آنجلس تایمز در مقاله ای به ده فیلم مهم خارجی زبانی پرداخته که در جشنواره های مهم امسال نمایش عمومی داشته و بیشترین جوایز را به خود اختصاص داده اند.

به گزارش سرویس سینمای جهان سال گذشته اعضای آکادمی علوم و هنر سینمایی ۸۱ فیلم خارجی را تماشا کردند .ابتدا اعضای آکادمی ۶ فیلم را به عنوان فهرست کوتاه برای بخش اسکار بهترین فیلم خارجی زیان گزینش می کنند و سپس اعضای کمیته مدیریتی آکادمی سه فیلم را به این فهرست اضافه خواهد کرد.از میان نامزدهایی که کشورهای مختلف جهان انتخاب کرده اند ما فکر می کنیم این عناوین شانس قوی تری برای اسکار ۲۰۱۷ دارند:

۱- مرگ در سارایوو (بوسنی و هرزگوین)

در جشنواره برلین نمایش داده شد و جایزه بزرگ هیات داوران و فیپرشی را گرفت. دنیس تانوویچ مرگ در سارایوو را ساخته که یکی از فیلم های پیشین اش no man’s land (سرزمین بی مرز)نامزد اسکار شده بود.

۲- نرودا  (شیلی)

چهارمین باری است که فیلمی از پابلو لارین از سوی کشور شیلی برای رقابت اسکار انتخاب می شود. نرودا در جشنواره کن امسال در بخش دو هفته کارگردان ها نمایش داشت. نرودا ماجرای پابلو نرودا شاعر کمونیست و برنده جایزه نوبل ادبیات است.چند سال پیش پابلو لارین برای “نه” نامزد اسکار بهترین فیلم خارجی زبان شد.

۳- روزهای شاد زندگی اولی ماکی (فنلاند)

فیلم براساس داستان واقعی زندگی اولی ماکی مشت زن مشهور فنلاند در جریان مسابفات سال ۱۹۶۲ است. این نخستین بار است که فیلمی از juho kuosamnan از کشور فنلاند معرفی شده است.این فیلم برنده جایز بخش نوعی نگاه جشنوارکن امسال شد.

۴- تونی اردمن (آلمان)

فیلم رابطه پدری و دختری را مدنظر قرار می دهد. تونی اردمن از رقبای جدی نخل طلای امسال کن بود و برنده جایزه فیپرشی از جشنواره شد. کمی بعد جایزه بزرگ بهترین فیلم را از فیپرشی دریافت کرد. جایزه ای که پیشتر به فیلم هایی مانند مکس دیوانه، عشق و پسرانگی اهدا شده بود. پیشتر در کافه سینما در دوران جشنواره فیلم کن به این فیلم پرداخته و مصاحبه با مارن آده کارگردان فیلم را منتشر کرده بودیم.

۵- فروشنده (ایران)

اصغر فرهادی پس از جدایی که نامزد بهترین فیلمنامه اریژینال و برنده اسکار بهترین فیلم خارجی زبان شد با فروشنده در پی صید اسکار است. فروشنده برای نخل طلا رقابت می کرد و جایزه بهترین بازیگر مرد -شهاب حسینی- و بهترین فیلمنامه را از جشنواره کن امسال دریافت کرد. فرهادی در فروشنده به روش هایی می پردازد که یک رابطه صمیمی به واسطه فشارهای بیرونی در بوته آزمایش قرار می گیرد. این بار زندگی زنی است که قبلا در خانه جدید یک زوج جوان ساکن بوده است.

۶- Ma’ Rosa (فیلیپین)

این فیلم در جشنواره فیلم کن در بخش مسابقه نمایش داده شد و برنده جایزه بهترین بازیگر زن( جاسلین خوزه )شد. بریلانته مندوزا در این فیلم تلاش های روزانه یک خانواده را نشان می دهد که پدرومادر خانواده به دلایل فعالیت های غیرقانونی محکوم شده اند. در این ۱۷ باری که فیلیپین فیلم به آکادمی معرفی کرده هیچ گاه موفق به  نامزدی نشده است.

۷- بهشت (روسیه)

درجشنواره ونیز امسال نمایش داده شد. داستان سه نفر را روایت می کند که در جنگ به هم برمی خورند. فیلم برنده شیر نقره ای بهترین کارگردانی از ونیز شد. آندره کونچالوفسکی با این کارنامه ی عریض و طولیش  برای اولین بار در این رشته مدعی است. او یکبار سال ۱۹۸۲ برای فیلم کوتاه Split Cherry Tree نامزد اسکار شد. قطار افسارگسیخته  سال ۱۹۸۵ نامزد سه اسکار بهترین تدوین بازیگری نقش مکمل  و نخست  مرد بود.

۸- Barakah Meets Barakah (عربستان)

فیلم محمود صباغ رمانسی میان مردی از طبقه متوسط با دختری ثروتمند است. این اولین فیلم عربستان بود که در جشنواره برلین نمایش داده ش و جایزه کلیسای جهانی را برد. سال ۲۰۱۳ نیز عربستان فیلم وجده را معرفی کرد که حتی در فهرست کوتاه نامش نبود.

۹- خولیتا (اسپانیا)

جدیدترین فیلم پدرو آلمودوار درباره زنی است که رویدادهایی را مرور می کند که به دوری گزینی دخترش از او منتهی شده است. رونمایی فیلم در جشنواره کن امسال بود. این ششمین باراست که اسپانیا فیلمی از آلمودوار را به اسکار معرفی می کند. او برای همه چیز درباره مادرم اسکار بهترین فیلم خارجی زبان را دریافت کرده و برای زنی در آستانه فروپاشی عصبی نامزد اسکار شده است.

۱۰- از دوردست (ونزوئلا)

فیلم لورنزو وگاس درباره مرد میانسال و ثروتمندی است که وارد ماجراهایی می شود. این فیلم در جشنواره ونیز ۲۰۱۵ نمایش داده شد وشیر طلایی را گرفت. این اولین حضور ونزوئلا و وگاس در اسکار است.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *