با ۳۰ میلیون پژو ۲۰۶ اس دی بخریم یا رانا ؟ مقایسه اس دی و رانا

اولین سوالی که با دیدن رانا در ذهن هر خریداری پدیدار میشود این است: با وجود این همه شباهت بین رانا و ۲۰۶، کدامیک بهتر است؟ اصلا چه تفاوتهایی بین ۲۰۶ اس دی و رانا وجود دارد؟ رانا بخریم یا ۲۰۶ اس دی؟ در این مقاله بر آن هستیم تا با بررسی تفاوت بین این دو خودرو، مدلهای که در رنج قیمتی ۳۰ میلیون را قرار دارند، معرفی نماییم.

رانا خودرویی ایرانی بوده و در دو تیپ LX و LE به بازار عرضه شده است. این خودرو بر روی پلتفرم ۲۰۶ ساخته شده و از این جهت شباهتهای زیادی به ۲۰۶ دارد. به لحاظ ظاهری، چراغهای جلو و عقب رانا کشیده تر از ۲۰۶ بوده و دارای سپر و گلگیر متفاوتی میباشد و همین تفاوتهای منجر به آن شده است که رانا دارای ظاهری پویاتر و مدرنتر نسبت به ۲۰۶ باشد.

ذکر این نکته ضروری است که جنس سپرهای رانا بسیار ضعیفتر از ۲۰۶ بوده و باید در هنگام انتخاب به این نکته دقت داشت. نکته دیگر که باید بدان اشاره داشت تنوع تیپ های ۲۰۶ اس دی است که در ۶ تیپ مختلف به بازار عرضه شده است و تفاوت تیپ‌های مختلف در برخی امکانات و تجهیزات ایمنی و رفاهی و موتور اتومبیل است.

با ۳۰ میلیون پژو ۲۰۶ اس دی بخریم یا رانا ؟  

رانا

داخل اتاق رانا ترکیبی از قطعات ارزان قیمت و با کیفیت پایین شرکت ایران خودرو می‌باشد. صندلی‌های رانا به خاطر تغییر فوم صندلی‌ها، از صندلی ۲۰۶ بهتر شده است، ولی فضای بالا سر و فضای زانوها تفاوت زیادی با پژو ۲۰۶ SD ندارد. از ایرادات مهم که همانند ۲۰۶ در رانا برطرف نشده است، فضای پای ردیف عقب می‌باشد که اگر سرنشین‌های جلو برای راحتی بیشتر صندلی خود را به عقب بکشند عملا فضای پایی برای سرنشینان عقب باقی نمی‌ماند. نکته حایز اهمیت که در عکس ذیل نیز در مورد طراحی داخلی رانا واضح است؛ طراحی داخلی بد آن است و همین امر از زیبایی آن نسبت به ۲۰۶ کاسته است.
با ۳۰ میلیون پژو ۲۰۶ اس دی بخریم یا رانا ؟  

پژو ۲۰۶ صندوق دار

رانا با کمی تفاوت تقریبا سواری ۲۰۶ اس دی را دارد. رانا به طرز عجیبی در شتاب‌گیری اولیه از ۲۰۶ اس دی و حتی ۲۰۶ تیپ ۵ بهتر عمل می‌کند. رانا به دلیل طول شاسی کوتاه تر، نسبت به ۲۰۶ اس دی از سواری سفت و خشکتری در مقایسه با آن قرار دارد.

با تمامی مطالب عنوان شده باید اذعان داشت که اگر چنانچه قصد خرید این خودروها و آن هم صفر را دارید باید بدانید که بازه قیمتی ۲۰۶ اسدی در بازار در حدود ۴۰ میلیون بوده و بازه قیمتی رانا در حدود ۳۲ میلیون است و این شما هستید که میتوانید تصمیم بگیرید که آیا ۲۰۶ اسدی ارزش ۸ میلیون اضافی را دارد یا نه؟ اما اگر ۳۰ میلیون برای خرید خودرو کنار گذاشتهاید، بر اساس نرم‌افزار قیمت خودرو دست دوم قادر به انتخاب مدلهای زیر از ۲۰۶ اس دی و رانا هستید.
با ۳۰ میلیون پژو ۲۰۶ اس دی بخریم یا رانا ؟  

برای بیشتر خانواده­ هایی که به صندوق عقب بزرگ علاقه دارند نیز صندوق رانا جذاب تر است، چرا که صندوق رانا ۷۵ دسی مترمکعب بزرگتر است. (۲۵ درصد بزرگتر از ۲۰۶ اس دی)
با ۳۰ میلیون پژو ۲۰۶ اس دی بخریم یا رانا ؟  

در مقایسه مصرف سوخت در موتور یکسان و دیگر ویژگی‌ها تفاوت دو خودرو چندان زیاد نیست، هرچند ویژگی های بهتری در رانا دیده می شود، اما این ویژگی ها آنچنان محسوس نیست. تنوع موتور رانا پس از ورود ۲۰۶ به بازار ایران، به خاطر شرایط متفاوت و نیازهای گوناگون این خودرو با موتورهای گوناگون و البته جعبه دنده و ویژگی‌های دیگری نیز به فروش رسید.

اس دی نیز به همین شکل با همان تنوع موتور به فروش رفت با این تفاوت که به دلیل وجود صندوق عقب امکان نصب مخزن سوخت گازی نیز در آن وجود داشت. رانا در یک تفاوت عمده با ۲۰۶ دارای مدل های متنوع تری در موتور است. قرار است موتورهای EF7، EF4 و TU5jp4 نیز بر روی این خودرو نصب شوند و تنوع آن را به نسبت ۲۰۶ بیشتر کنند. این خودرو همچنین دربرخی مدل ها به جعبه دنده‌ اتوماتیک چهار سرعته نیز مجهز است.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *