پچ پروتئینی برای بازسازی آسیبهای ناشی از حملات قلبی

محققان نوعی پچ پروتئینی توسعه داده اند که در آزمایشگاههای اولیۀ آسیبهای ناشی از حملۀ قلبی در خوک و موش را بازسازی کرد. این پروتئین می تواند از اوایل ۲۰۱۷ به آزمایشات کلینیکی انسانی وارد شود.

طی یک حملۀ قلبی یا انفارکتوس میوکاردیال سلولهای ماهیچۀ قلب (کاردیومیوسایت) آسیب دیده و به خاطر نبود اکسیژن می میرند. در پستاندارن بالغ، ماهیچه های قلب بطور کامل بهبود پیدا نکرده و در نتیجه به خاطر تلاش برای التیام، ماهیچه ها به شکل بافت اسکار در می آیند.

در حال حاضر هیچ درمان موثری به منظور بهبود کامل آسیبهای ناشی از حملات قلبی وجود ندارد. حتی برخی از این آسیبها، بسته به شدت آن ممکن است عوارض بیشتری از جمله آریتمی و نارسایی قلب به دنبال داشته باشد.

در این مطالعه پروفسور رویزلوزانو درمانی برای برگرداندن توانایی بازسازی ماهیچه های قلب توسعه دادند. در تست اولیۀ در قلب موش و خوک که دچار حملۀ قلبی شده بودند نشان داد که پچ پروتئینی شروع به تحریک سلولهای موجود ماهیچه های قلبی برای بازسازی و رشد سلولهای خونی جدید ظرف دو تا چهار هفته کرد. این درمان حالت کلی بهبود و نجات حیوانات شد حتی پس از اینکه پس از یک هفته از پچ پروتئینی استفاده شد.

استفاده از این پچ پروتئین در آینده می تواند به نجات بسیاری از انسانها از حملات قلبی بینجامد.

منبع
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *