حافظه رم گوشی و کارت حافظه گوشی چه تفاوتی با هم دارند؟

الان اگر بخواهید برای گوشی تان حافظه جانبی بخرید داستان اینطوریست : به مغازه خدمات موبایلی رفته و میگید آقا یک رم ۸ گیگ یا ۱۶ گیگ می خوام . من شک ندارم ! اما از نظر علمی این اصطلاح اشتباه است . چون منظور شما از رم گوشی ، چیزیه که بتوانید اطلاعات شخصی تان را داخلش بریزید ، در صورتی که حافظه RAM گوشی اصلاً یک چیز دیگه است و به هیچ وجه و هیچ وقت برای نگهداری اطلاعات شخصی استفاده نمی شود . این چیزی که مردم بهش رم می گویند در واقع همان کارت حافظه گوشی است .

حافظه RAM یک حافظه فوق سریع است و برای سرعت دادن به پردازش اطلاعات استفاده می شود . حافظه RAM همیشه در نزدیکترین مکان نسبت به پردازنده قرار میگیره چون ارتباط مستقیم با CPU دارد . فلسفه وجودی رم اینه که اطلاعاتی که زیاد مورد استفاده قرار میگیرند را داخل خودش نگه دارد تا پردازنده سریع تر به اون اطلاعات دسترسی داشته باشد و هر دفعه مجبور نشود به حافظه اصلی سر بزند .

عملکرد حافظه RAM گوشی دقیقا مثل حافظه RAM کامپیوتر است . نکته بسیار مهمی که باید بدانید این است که اطلاعات حافظه RAM گوشی یا کامپیوتر ، به طور موقتی ذخیره می شوند یعنی اطلاعات پیوسته نوشته شده و پاک می شود و نکته مهم دیگه اینه که اطلاعات داخل RAM با قطع برق ، از بین میره یعنی تا زمانیکه گوشی یا کامپیوتر روشن است ، اطلاعات هم داخل RAM هستند اما به محض اینکه خاموش بشن ، اطلاعات RAM هم ریست می شود یعنی پاک می شود

ضمنا حافظه رم گوشی چیپستی است که یا روی مادربورد تعبیه شده یا داخل خود پردازنده جاساز شده و شما اصلا نمی توانید آن را ببینید . هر چی فاصله بین حافظه RAM گوشی با پردازنده کمتر باشد ، سرعت پردازش هم بیشتر می شود چون حتی مسیرهای مسی هم یه تاخیر کوچولو ایجاد میکنند ، به همین دلیل در بعضی از گوشی ها ، حافظه RAM رو داخل قالب پردازنده یا دقیقا روی قالب پردازنده جاساز میکنند .

اما کارت حافظه گوشی از نوع حافظه فلش هست و برای همیشه می تواند اطلاعات را داخل خودش ذخیره کند حالا چه برق باشد ، چه نباشد.

نکته مهم این که ساختار کارت حافظه گوشی مثل حافظه داخلی گوشی و یا فلش مموری و یا حافظه SSD است . یعنی این حافظه هایی که گفتم ، ساختار تقریبا مشابهی دارند ، همه یک یا چند چیپ حافظه دارند که با یه کنترل کننده ، مدیریت می شود .
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *