استفاده از رگ مصنوعی در قلب

مسدود شدن رگهای خون رسان قلب یکی از بیماریهای خطرناک حال حاضر است و درمان معمول آن بالون زدن یا جایگزینی آن با رگهای سالم از دیگر جاهای بدن است. برای همین دانشمندان وین راه حل بهتری برای درمان دومی با توسعه رگهای مصنوعی پیدا کرده اند که جایگزین رگهای گرفته قلب خواهد شد.

نکته هوشمندانۀ این دستاورد آنست که پلیمر مصنوعی که پروتز از آن ساخته می شود، بدن را تشویق به رشد رگ واقعی در محل می کند. در یک آزمایش در موش، شش ماه بیشتر طول نکشید که مواد مصنوعی از بین برود و با رگ خونی جدید جایگزین شود.

همکاری مشترک بین دانشگاه فناوری و پزشکی وین به پیدا کردن مواد مناسب برای ساخت رگهای مصنوعی انجامید. آنها پلی یورتانِ مرتجع در برابر گرما را در یک میدان مغناطیسی برای ایجاد لوله دقیق برای لانه گزینی قرار دادند. از آنجا که این مواد به میزان خیلی کمی متخلخل هستند، مقادیر میکروسکوپی خون می تواند از آن عبور کند که رگهای مصنوعی را در مرحله ” عامل رشد” نگه می دارد. بقیه آن به زمان بستگی دارد که بدن بتواند یک جایزگزین بیولوژیکی برای رگه مصنوعی ایجاد کند. البته این دستاورد نیز به تحقیقات گسترده دارد ولی تیم محققان امیدوارند، بزودی این روش راه خود را به دنیای پزشکی باز کند.

برای ورود به کانال تلگرام روژان کلیک کنید
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *