همه چیز در مورد Power user در دنیای کامیپوتر

اگر در وب سایت های تکنولوژی انگلیسی زبان چرخیده باشید احتمالا اصطلاح پاور یوزر Power user را زیاد دیده باشید . شاید برای شما و خیلی ها سوال باشه که « پاور یوزر دقیقا یعنی چه و به چه کسی Power user می‌گویند ؟! » . در این مقاله می‌خواهیم به پاسخ این سوال برسیم، چون در وب سایت های خارجی در بعضی از مطالب مهم ذکر می‌شود که مثلا این ترفند فقط مخصوص Power user هاست و بهتر است افراد دیگه اینکار رو انجام ندهند . پس حتما چند دقیقه زمان بذارید و این پست کوتاه رو بخونید .

معنی اصطلاح پاور یوزر Power user در علم کامپیوتر

اصطلاح Power user از دو واژه انگلیسی تشکیل شده ، بخش اول Power به معنی « قدرت یا توانایی » و بخش دوم User به معنی « کاربر » . ما این اصطلاح رو « کاربر پیشرفته » ترجمه می کنیم .

کاربر پیشرفته یا پاور یوزر Power user به شخصی گفته میشود که درباره کامپیوتر اطلاعات بسیار زیادی دارد و می تواند با کامیپوتر به صورت پیشرفته کار کند . یعنی می تواند با کامپیوتر کارهایی رو انجام بدهد که کاربران آماتور و معمولی نمی توانند . البته یک کاربر پیشرفته یا پاور یورز ممکنه فقط در یک زمینه از کامپیوتر مهارت داشته باشد که در این صورت بهش میگن پاور یوزر در فلان تخصص . برای مثال یک کاربر پیشرفته نرم افزار ورد می تواند بسیار سریع تر تایپ کند ، همه کلید های میانبر برنامه ورد رو از براست و می تواند از تمام امکانات پیشرفته ورد استفاده کند اما در مقابل کاربر معمولی ممکنه در هر چند دقیقه نهایتا ۲ خط تایپ کند . در این صورت به این کاربر پاور یوزر برنامه ورد می‌گویند. در زیر چند نمونه از پاور یوزرها آورده شده تا بیشتر با این اصطلاح آشنا شوید:

■ متخصص های تعمیرات کامپیوتر و گوشی موبایل

■ مهندسان الکترونیک و سخت افزار

■ مهندسان نقشه کشی در هر زمینه

■ طراحان حرفه ای گرافیکی

تفاوت پاور یوزر Power user با برنامه نویس Programmer

برنامه نویس ها بالاترین سطح علمی در زمینه کامپیوتر رو دارا هستند .  سطح کاربران پیشرفته از افراد آماتور و معمولی بالاتر است اما دانش کامپیوتری آن‌ها نسبت به برنامه نویس ها خیلی کمتر است . در واقع یک برنامه نویس می تواند در دسته بندی پاور یوزرها یا همون کاربران پیشرفته قرار بگیرد اما کاربران پیشرفته در دسته بندی برنامه نویس ها نیستند . چون ممکن است کاربر پیشرفته‌ی مذکور یک مهندس نقشه کشی باشد و مثلا در اتوکد یا ۳D Max مهارت زیادی داشته باشد .

 
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *