حافظه بافر و کش چه تفاوتی با هم دارند؟

تفاوت حافظه بافر و کش را بسیاری نمی‌دانند. یعنی فکر می کنند که می دانند . خیلی‌ها عقیده دارند بافر همون کش هست و تفاوتی بین آن‌ها نیست. امروز در این پست کوتاه میخواهیم تفاوت کش و بافر را توضیح بدهیم پس توصیه می‌کنیم تا پایان با ما باشید.

درباره حافظه کش

CPU-Cache 2

 

حافظه کش Cache حافظه‌ای کوچک ، سریع و گران‌قیمت است که بین حافظه RAM و پردازنده قرار دارد . دلیل استفاده از حافظه کش این است که اطلاعات مهمی که به صورت تکراری توسط پردازنده استفاده میشود ، داخل کش قرار گرفته تا پردازنده بتواند سریعتر پردازش آن‌ها را انجام دهد . موقعی که شما برنامه ای مثل ورد یا فتوشاپ را باز می کنید ، پردازنده می تواند تشخیص بدهد که اطلاعات آن برنامه‌ای که قرار است زیاد استفاده بشود چیست و آن‌ها را از حافظه RAM به حافظه کش هدایت می کند . اینطوری پردازنده حداقل برای دسترسی به فایل های مهم و تکراری ، مجبور نیست هر دفعه به رم سرک بکشد . با استفاده از روش کشینگ Caching ، سرعت کلی سیستم کامپیوتری شما زیاد می‌گردد.

درباره حافظه بافر

حافظه بافر یک رابط حافظه ای بین دو تا دستگاه یا سخت افزار است . بافر برای جبران تفاوت مابین دو قطعه استفاده می‌شود . مثلا بافر در پرینتر استفاده میشه اما چرا ؟ ببینید موقعی که شما دستور پرینت رو از کامپیوتر به پرینتر ارسال می کنید ، پردازنده در کسری از ثانیه دستور رو ارسال می‌کند اما پرینتر که قادر نیست در کسری از ثانیه پرینت بگیرد ، باید کاغذ رو چک کرده ، رنگ ها رو تنظیم کرده ، ترتیب رو رعایت کرده و خیلی چیزای دیگه را انجام بدهد. پس این دستور پرینت که از پردازنده به پرینتر ارسال میشود ، باید یک جایی ذخیره شده تا پرینتر بداند که کدام صفحات رو باید پرینت بگیرد . به این حافظه میگن بافر ، پس به یاد داشته باشید که پرینتر حافظه کش ندارد به خاطر اینکه دوتا باهم فرق می‌کنند.

 

حافظه بافر و کش چه تفاوتی با هم دارند

در عکس بالا می بینید که حافظه بافر ۱۶ مگابایتی برای هارد در نظر گرفته شده . درسته که نوشته cache اما منظورش حافظه بافر هست برای تطبیق سرعت هارد با قطعات دیگر است.

تفاوت اصلی بافر و کش اینه که کش برای افزایش سرعت استفاده میشه اما بافر برای هماهنگی سرعت .

حافظه کش حاوی اطلاعات مهم و تکراریه که وقت پردازنده وقتش تلف نشود و بتواند از حافظه کش با سرعت بالا استفاده کند . اگر کش نباشد ، پردازنده هر دفعه سراغ حافظه RAM  رفته و اطلاعات رو دریافت کند که اینکار زمان‌بر است.

حافظه بافر جایی استفاده میشود که سرعت یک دستگاه یا قطعه از اون یکی بیشتر است . بافر در دستگاهی با سرعت کمتر طراحی می‌شود تا بتواند دستورات سرعت بالا رو ذخیره کرده و به ترتیب اونارو اجرا کند . اگه دقت کرده باشید ، موقعی که یه ویدئو را از یوتیوب یا سایت های اشتراک ویدیو می خواهید تماشا کنید ، بعضی وقتها ویدئو قطع شده و می نویسد : Buffering . این یعنی سرعت سرور از سرعت اینترنت شما بیشتر است و کامپیوتر شما در حال ذخیره اطلاعات مربوط به ویدئو رو در حافظه بافر است تا در زمان بهتری پخش کند.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *