آموزش بلاک چین

تکنولوژی بلاک‌چین Blockchain چیست؟ قسمت دوم – مقدمه

در سال‌های اخیر حرف‌های زیادی در مورد فناوری بلاک‌چین Blockchain زده شده است. بسیاری این موضوع را بعنوان مخرب‌ترین فناوری دهه میلادی جاری دانسته‌اند که خصوصاً می‌تواند آسیب‌های زیادی در بازارهای جهانی بوجود بیاورد. با روژان همراه شوید.

البته این فناوری توانسته با زمینه‌هایی مثل بهداشت و درمان، داروها، بیمه، اشیاء هوشمند، اتومبیل و حتی دولت‌ها خود را تطبیق دهد.

بهرحال موفق‌ترین زمینه اجرای بلاک چین بیت کوین بوده که یک سیستم نقدی الکترونیکی همتا به همتا است که از اتفاق اولین پیاده سازی موفق تکنولوژی Blockchain است. بنابراین برای درک بهتر فناوری بلاک چین بهتر است نحوه طراحی و اجرای سیستم بیت کوین را بفهمید.

تکنولوژی بلاک‌چین Blockchain چیست؟ قسمت اول

در این مقاله می آموزید که بلاک چین چیست، معماری آن چگونه است و ویژگی‌های مختلف آن کدامند. در این مقاله ضمن توصیف پیچیدگی‌های بلاک چین به محل اجرای بیت کوین و چگونگی آن خواهیم پرداخت.

در مورد معماری بلاک چین Blockchain مقالات و ویدیوهای آموزشی متعددی ساخته شده که طیف وسیعی از مخاطبین از تازه‌کارها تا حرفه‌ها را در بر می‌گیرد. ما در این مقاله با در نظر گرفتن هم تازه‌کارها و هم حرفه‌ها به بیان مفهوم معماری بلاک چین می پردازیم.

قبل از اینکه وارد دنیای بلاک چین شویم باید بدانیم که چرا نیاز به این فناوری جدید بوجود آمده است؟ پاسخ این سوال در آنچه که بعنوان دوبرابر-هزینه (Double − Spending) شناخته می شود، نهفته است.

وضعیتی مثل تصویر زیر را تصور کنید:

تکنولوژی بلاک‌چین Blockchain

همانطور که در تصویر مشخص است باب یک اسکناس 10 دلاری در ازای تعدادی کتاب به لیزا می‌پردازد. وقتی لیزا اسکناس 10 دلاری را دریافت می‌کند، باب دیگر قادر نیست این پول را برای معامله دیگری خرج کند چرا که حالا 10 دلار در اختیار لیزاست.

چگونه بک لینک ها را disavow کنیم؟ Disavow backlinks

حالا شرایطی را در نظر بگیرید که پول در فرم دیجیتال پرداخت شود. در شکل زیر این وضعیت به تصویر کشیده شده:

از آنجا که قالب مبادله پول در قالب دیجیتال است، در اصل یک فایل فیزیکی باینری است که جایی در دیوایس باب ذخیره شده. باب می تواند بعد از دادن فایل (پول دیجیتال) به لیزا می تواند یک کپی از آن را هم به آلیس بدهد. حالا هر دوی آن‌ها فکر می‌کنند بدون هیچگونه تایید اعتبار، پول دیجیتالی خود را دریافت کرده و کالای مورد نظر را تحویل باب می‌دهند. به این مورد دوبرابر-هزینه می گویند که خریدار همان پول را دربیش از یک مکان برای به دست آوردن خدمات یا کالا از فروشندگان متعدد خرج می کند.

برای حل این مشکل، شخص از یک مرجع متمرکز برای نظارت روی معاملات استفاده می‌کند. مانند تصویر زیر:

تکنولوژی بلاک‌چین Blockchain

مرجع متمرکز که در قاعده کلی همان بانک است از یک دفتر کل برای ثبت همه تراکنش‌ها استفاده می‌کند. حالا باب مجبور است پول دیجیتال خود را به بانکی ارسال کند که می‌تواند وارد دفتر کل بدهکاری-بستانکاری حساب وی شود. بانک هم از طرفی وقتی مطمئن شد باب تراز کافی برای ارسال پول دیجیتال دارد، می تواند مبلغ مورد نظر را به لیزا بفرستد.

چگونه به فایل‌های WSL لینوکس در ویندوز 10 دسترسی پیدا کنیم؟

حالا تضمین شده که باب نمی‌تواند پولش را دو جا خرج کند.اگر هر تراکنش مانند این توسط مرجع متمرکز ردیابی شود، مشکل خرج دو برابر حل می شود. این ردیابی مزیت دیگری دارد و آن اینکه اعتبارسنجی هر پول دیجیتال می تواند انجام شود و از دریافت و پرداخت پول دیجیتال تقلبی مثل همان کپی فایل در تصویر اول جلوگیری می شود و این پول تقلبی وارد چرخه اقتصاد نمی‌شود.

معرفی مرکز متمرکز اگرچه مشکل خرج دوبرابر را حل می‌کند ولی مشکل هزینه نگهداری خود مرجع بوجود می‌آید.

از آنجا که بانک‌ها برای انجام عملیات خود به پول احتیاج دارند شروع به کم کردن کمیسیون خود از هر تراکنش می‌کنند که این مبلغ می تواند در مواردی مثل انتقال پول به خارج از کشور که چندین بانک در آن سهیمند خیلی گران تمام می‌شود.

تمام این مشکلات با معرفی بیت کوین رفع می شود حالا قبل از اینکه وارد مقوله بیت کوین، طراحی و معماری آن شویم ابتدا شرح مختصری از اینکه اصلا بیت کوین چیست می دهیم..

ادامه دارد..
پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *